Chłopiec słaniał się na nogach i nie mówił. Nauczycielki zataiły prawdę. Są zarzuty

22 godzin temu
Zdjęcie: Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl


Czterolatek zatruł się lekami, które znalazł na przedszkolnym placu zabaw. Jak wynika z uzyskanej właśnie przez prokuraturę specjalistycznej opinii, były to silne tabletki uspokajające. Nauczycielki, które sprawowały opiekę nad chłopcem, usłyszały zarzuty. Śledczy zarzucają im narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.Do incydentu doszło 28 sierpnia 2024 roku w jednym z lubińskich przedszkoli. - Jak ustalono, m.in. na podstawie nagrań z monitoringu, przedszkolaki bawiące się po godzinie 15 na terenach zielonych przyległych do przedszkola, znalazły blister z tabletkami przy płocie. Kilkoro dzieci podnosiło go z ziemi. W pewnym momencie blister miał w ręku pokrzywdzony czterolatek. Chłopiec połknął nieustaloną liczbę tabletek - mówiła Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
REKLAMA


Zobacz wideo


Jakie obowiązki mają przedszkolaki w domu? "Umyć ręce, zrobić siku"


Czterolatek zatruł się w przedszkolu. Nauczycielki usłyszały zarzutyW środę Liliana Łukasiewicz - rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy poinformowała, iż dwie wychowawczynie z przedszkola w Lubinie usłyszały zarzuty. Te dotyczą narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprawidłowy nadzór nad nim. Prokuratura zarzuca nauczycielkom przedszkola także to, iż nie poinformowały matki chłopca i personelu pogotowia ratunkowego o możliwości zażycia leku przez chłopca.- Z opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej wynika, iż poinformowanie personelu medycznego o okolicznościach spożycia leku, mogło przyspieszyć przystąpienie do czynności ratowniczych w postaci płukania żołądka oraz wdrożenia płynoterapii. Zażycie leku przez chłopca nie spowodowało uszkodzeń narządowych, jednakże spowodowało kilkunastogodzinny rozstrój zdrowia w postaci choroby realnie zagrażającej życiu - przekazała prok. Łukasiewicz.Kobiety nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień. Nauczycielkom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Co robić w przypadku zatrucia? Nie zwlekajJeśli podejrzewasz, iż u chorego doszło do zatrucia, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zawieź go na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie zwlekaj, aż do pojawienia się pierwszych objawów. Każdy przypadek zatrucia substancją chemiczną powinien być skontrolowany przez lekarza i prowadzony pod okiem medyka. Nie ma uniwersalnych, domowych sposobów na neutralizację zagrożenia, zwłaszcza iż często nie wiadomo, co dokładnie stanowiło źródło zatrucia. o ile to możliwe, należy zabezpieczyć do badań toksykologicznych substancję chemiczną, opakowanie, w której się znajdowała lub treść wymiocin.


Jeżeli poszkodowany jest przytomny, a do zatrucia doszło substancjami chemicznymi o działaniu żrącym lub drażniącym, nie prowokuj wymiotów, gdyż może to narazić go na ponowne oparzenia dróg oddechowych i pokarmowych. Przypadki zatrucia są najczęściej spowodowane przez: chemię gospodarczą, rośliny, trujące grzyby, alkohol, tytoń i narkotyki.
Idź do oryginalnego materiału