Mieszkanka powiatu działdowskiego wystawiła na sprzedaż pianino na jednym z internetowych portali. Odezwała się do niej osoba zainteresowana zakupem instrumentu i w celu potwierdzenia wpłaty za pianino uzyskała dostęp do konta pokrzywdzonej.
Na terenie powiatu działdowskiego zgłoszono trzy oszustwa internetowe. Do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zgłosiła się mieszkanka powiatu działdowskiego informując, iż padła ofiarą oszustwa. 38-latka wystawiła na sprzedaż pianino na portalu internetowym, po czym skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem instrumentu. Kupiec przesłał kobiecie link w celu potwierdzenia wpłaty pieniędzy, a gdy ta kliknęła w link, ten przekierował ją na stronę jej banku i po wpisaniu swoich danych logowania konto kobiety zostało przejęte. Rzekomy kupujący wypłacił z konta kobiety kwotę 17900 złotych.
Następnie przyszła 45-letnia mieszkanka Działdowa, która również została oszukana podczas zakupów przez Internet. Kobieta chciała zakupić telefon za pośrednictwem internetowej strony sprzedażowej. Tydzień wcześniej na konto sprzedawcy przelała pieniądze za zakupiony towar, jednak do chwili zgłoszenia nie otrzymała przesyłki. Pokrzywdzona straciła 1200 złotych.
Z kolei do Komisariatu Policji w Lidzbarku zgłosiła się inna z mieszkanek powiatu działdowskiego, która zawiadomiła, iż w tym dniu w godz. 12:00-12:35 osoba podszywająca się pod jej koleżankę wyłudziła od niej kod Blik. Oszust w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, używając profilu koleżanki na portalu społecznościowym, doprowadził 33-latkę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym w kwocie 500 złotych. Sprawca za pośrednictwem komunikatora internetowego wysłał do pokrzywdzonej wiadomość z prośbą o wygenerowanie kodu Blik, który kobieta podała tracąc w ten sposób pieniądze.
Cyberprzestępcy wykorzystają każda okazję, by w łatwy sposób zarobić i pozbawić innych oszczędności. Jedną z metod jest transakcja kupna/sprzedaży produktów dzięki strony internetowej i podesłanie linku do realizacji płatności. Sprzedający wystawia produkt do sprzedaży w Internecie, zainteresowany kupnem informuje o zakupie, po czym udostępnia link sprzedającemu, dzięki którego ten ma sprawdzić i potwierdzić, iż rzekoma wpłata za produkt wpłynęła na jego konto.
W momencie kliknięcia w link sprzedający zostaje przekierowany na stronę logowania łudząco podobną do strony swojego banku. Po podaniu danych logowania i zatwierdzeniu ich, okazuje się, iż oszust przejmuje dostęp do jego konta i zamiast nasze konto wzbogacić się o nowe środki finansowe, zostaje uszczuplone o znaczną kwotę pieniędzy. Sprzedający zamiast zarobić, traci swoje oszczędności.