Centrum Kształcenia SWW w Janówku Pierwszym

9 miesięcy temu

Dzięki odnajdywaniu kolejnych śladów w dokumentach, jak odpowiedź na interpelację poselską, czy zapisy w kilku przetargach, udało się ostatecznie potwierdzić, iż Centrum Kształcenia Służby Wywiadu Wojskowego znajduje się w Janówku Pierwszym przy ulicy Nowodworskiej 1.

Obiekt w dzisiejszym kształcie powstał w latach 1979-86 jako Jednostka Wojskowa 4088. Został wybudowany przez jednostkę budowlano-remontową z Nowego Dworu Mazowieckiego i był jak na swoje czasy całkiem nowoczesny. Za jego powstanie odpowiadał m.in. PRL-owski Szef MON generał Florian Siwicki. Po przemianach trafił pod pieczę WSI, a w 2006 do nowo powstałego SWW.

Centrum Kształcenia SWW w Janówku Pierwszym. Źródło Google Earth, Maxar Technologies

To co wyróżnia obiekt to posiadanie sporych podziemi, w których znajduje się własna elektrownia, oczyszczalnia i systemem filtracyjny. W przypadku wojny spodziewano się ataku na to miejsce i to w schronach ratunku mieli szukać kursanci, agenci i nasłuchowcy. Zresztą po sąsiedzku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się jednostka techniczna nasłuchu „pajęczarze”, która na liście ewentualnego agresora jest bez wątpienia kolejnym ważnym celem.

Patronem szkoły jest historyczna postać ppłk. Mariana Chodackiego, który odznaczył się prowadząc wymierzoną w Nazistów działalność wywiadowczą w Wolnym Mieście Gdańsku.

Odbywają się tu kursy specjalne dla adeptów wywiadu wojskowego. Mają oni do dyspozycji sporą bazę hotelową, sale wykładowe, a także niewielki teren sportowy. Obiekt znajduje się w dogodnym miejscu. Kursanci mają blisko do licznych ośrodków szkolenia m.in. do Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu. Jest to istotne bowiem na szkolenie składa się wiele całodniowych wyjazdów. Na raz kursy odbywa tu choćby kilkudziesięciu przyszłych funkcjonariuszy SWW. Przede wszystkim są to pracownicy pionu analitycznego.

Jeśli więc interesuje Cię praca w SWW, złożyłeś papiery w naborze, nie zostałeś wytypowany/a na oficera operacyjnego, może rozmawiałeś już z kimś na miejscu przy Niepodległości(niestety czasem w holu przed bramkami na oczach innych gości), to prawdopodobnie przejdziesz przez to miejsce. Ci drudzy, operacyjni, mogą zamiast do Janówka trafić do Kiejkut. Ale ci prawdopodobnie nie pochodzą z otwartego naboru ale zostali wytypowani przez samych agentów SWW. Np. wśród wyróżniających się wojskowych.

Obiekt sąsiaduje z osiedlem wojskowym przy Nowodworskiej 3, 5, 7 i 9, które sądząc chociażby po aukcjach internetowych, dalej jest zamieszkiwane przez wielu byłych oficerów SWW.

Zdjęcie tytułowe link Google Maps

Link do obrazu satelitarnego Here

Idź do oryginalnego materiału