Były symbolem Amber Gold. Media: "Złote kamieniczki" znikną z Gdańska

5 godzin temu
Ich fasada jest nierozerwalnie złączona z logotypem Amber Gold. To "złote kamieniczki" w Gdańsku, gdzie parabank miał swoją główną siedzibę. O tym, iż zostaną wyburzone, poinformowała "Gazeta Wyborcza".
Dawna siedziba Amber Gold do wyburzenia? Kompleks budynków handlowo-usługowych przy ulicy Długie Ogrody, z charakterystycznymi złotymi szybami, kupił w 2021 roku inwestor i deweloper z Belgii, firma Alides. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, iż spółka wyburzy zabudowania. Umożliwia to przyjęta w styczniu tego roku uchwała Rady miasta Gdańska o miejscowym planie zagospodarowania dla terenu o powierzchni 0,57 ha między ulicami Długie Ogrody, Szopy i Łąkową. W tym miejscu powstanie apartamentowiec. Radni argumentowali, iż "celem jest optymalne wykorzystanie istniejącego potencjału lokalizacji, w tym infrastruktury technicznej i społecznej, co jest zgodne z polityką rozwoju miasta do wewnątrz, czyli (...) wykorzystania terenów w centrum".


REKLAMA


Harmonogram prac: Deweloper podkreślił, iż jeszcze nie określono poszczególnych terminów inwestycji. - Nie planujemy rozpoczęcia prac rozbiórkowych obecnego obiektu wcześniej niż za 2 lub 3 lata - zadeklarowała Luiza Grunwald, dyrektorka projektu Alides Polska. Dodała, iż apartamentowiec, który na mapie Gdańska zastąpi dawną siedzibę Amber Gold, będzie "nawiązywać do historii miejsca, jednocześnie odpowiadając jakością obecnym wymogom funkcjonalnym i ekologicznym".


Zobacz wideo Glapiński o polskim cudzie gospodarczym: góra złota i skok PKB


Działalność Amber Gold: Parabank został założony w styczniu 2009 roku. Oferował klientom atrakcyjnie oprocentowane lokaty w złoto. Już w grudniu 2009 roku Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed gdańską spółką: Amber Gold nie miał zgody na prowadzenie czynności bankowych. W lipcu 2012 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła zlecone jej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku śledztwo w sprawie wprowadzenia w błąd klientów oraz podejrzenia prania brudnych pieniędzy. Dwa lata później prokuratura oszacowała straty klientów Amber Gold na 851 mln zł.


Proces twórców Amber Gold: Marcin Plichta, który prowadził parabank z żoną Katarzyną P., został skazany na 15 lat więzienia. Wyrok usłyszał w 2022 roku. Sąd zaliczył mu na poczet kary czas spędzony w areszcie. Plichta zakończy odbywanie kary w 2027 roku. Marcin Plichta został zatrzymany 29 sierpnia 2012 r., a jego żona - 15 kwietnia 2013 r. Wobec małżeństwa sąd stosował tymczasowy areszt. Z początkowych ponad 20 zarzutów, Plichtę oskarżono o cztery przestępstwa. Śledczy ocenili, iż większość czynów mieściła się w zarzutach dotyczących oszustwa i prowadzenia działalności parabankowej. Odczytywanie wyroku w Gdańskim sądzie trwało od 20 maja do 16 października 2019, ponieważ wymieniono nazwiska wszystkich poszkodowanych osób.
Czytaj również: "Szukali złomu w śmietniku, znaleźli ludzką stopę. Po 20 latach wciąż nie rozwiązano tej sprawy".Źródła: "Gazeta Wyborcza", IAR, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału