Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Byłem świadkiem w sądzie. Zeznawałem przeciwko osobie, która została skazana na wieloletnie więzienie. Obawiam się, iż po wyjściu z więzienia może zrobić mi lub mojej rodzinie krzywdę. Czy mogę uzyskać informację, kiedy osoba ta opuści zakład karny?
Art. 168a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy w § 1 stanowi, iż na wniosek pokrzywdzonego, odpowiednio sędzia penitencjarny lub dyrektor zakładu karnego niezwłocznie zawiadamia pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także m.in. o udzieleniu skazanemu przepustki czy czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru, jak również wówczas, kiedy w wyznaczonym terminie nie powrócił on do zakładu karnego.
Z kolei, zgodnie z § 6 ww. artykułu, w uzasadnionych przypadkach zawiadomienie, o którym mowa powyżej, przekazuje się również świadkowi.
W związku z powyższym, może Pan złożyć odpowiednio uzasadniony wniosek do sądu, który wydał wyrok. Wniosek ten jest niezwłocznie przesyłany dyrektorowi zakładu karnego lub aresztu śledczego.
Podkreślić należy, iż decyzję w przedmiocie uwzględnienia Pana wniosku podejmuje sąd na podstawie akt sprawy karnej.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi