Prokuratura Rejonowa w Kłodzku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłej funkcjonariuszce Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. Śledczy zarzucają jej wielokrotne bezprawne wykorzystanie dostępu do policyjnych i państwowych baz danych oraz przekazywanie uzyskanych informacji osobom nieuprawnionym.
Przed Sądem Rejonowym w Kłodzku odpowie funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. Prokuratura Rejonowa zakończyła śledztwo i skierowała przeciwko 35-letniej kobiecie akt oskarżenia dotyczący przekroczenia uprawnień oraz ujawniania tajemnic służbowych. Jak ustalili śledczy oskarżona, posiadając dostęp do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP), miała wykorzystywać swoje uprawnienia do celów prywatnych. Kobieta miała samodzielnie lub za pośrednictwem podległego funkcjonariusza sprawdzać dane osób i pojazdów w bazach PESEL, CEPiK oraz KSIP.
W toku postępowania ujawniono 21 przypadków nieuprawnionego pozyskiwania informacji w ciągu około 6 miesięcy. Według prokuratury część uzyskanych danych była następnie przekazywana osobom nieuprawnionym, w tym osobie w poszukiwanej przez policję, co mogło ułatwiać jej dalsze ukrywanie się przed organami ścigania.
Podejrzana nie przyznała się do zarzucanych czynów i odmówiła składania wyjaśnień. W związku ze sprawą została zwolniona ze służby.
Kobiecie zarzucono popełnienie przestępstw z art. 231 § 1 i 2 KK, dotyczących przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, oraz z art. 266 § 2 KK, odnoszącego się do ujawniania informacji stanowiących tajemnicę służbową. Za zarzucane czyny kobiecie grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym w Kłodzku.











English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·