Przez Polskę przetaczają się rozmaite zjawiska atmosferyczne. Realnym zagrożeniem są burze, które potrafią zaskoczyć swoją niszczycielską siłą. Szczególnie groźne są towarzyszące im pioruny, oznaczające w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne. Właśnie z ich powodu wiele osób obawia się ryzyka uszkodzeń urządzeń, znajdujących się w domu. Ale czy słusznie? Głos w sprawie zabrał Artur Surowiecki, prezes Skywarn Polska i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.
REKLAMA
Zobacz wideo Marieta Żukowska zdradza, iż uczy się włoskiego. "Zagrałam we włoskim filmie"
Czy w czasie burzy wyjmować wtyczki z kontaktu? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Postęp technologiczny sprawił, iż elektronika, z jaką współcześnie mamy do czynienia nieco różni się od tej sprzed kilku dekad. w tej chwili producenci stosują liczne zabezpieczenia, chroniące przed nagłymi skokami napięcia. Jednak w przypadku ekstremalnych wyładowań wciąż mogą okazać się niewystarczające. Ekspert w rozmowie z serwisem tokfm.pl przyznał, iż w czasie trwania burz dobrym postępowaniem jest odłączenie od sieci sprzętów elektrycznych. jeżeli nie wszystkich, to chociaż tych, których zniszczenie byłoby dla nas dotkliwe w stratach. Takie postępowanie minimalizuje również ryzyko pożaru lub porażenia prądem wskutek silnego wyładowania.
- Ważne jest, żeby wtyczka nie była w kontakcie. Bo np. samo wyłączenie bezpieczników nic nam nie da. jeżeli dojdzie do wyładowania w okolicy naszego mieszkania czy domu i pod wpływem gwałtownych zmian pola magnetycznego dojdzie do indukcji elektromagnetycznej, to i tak nasz sprzęt zostanie zniszczony. Co więcej, im obwód, po którym może płynąć prąd, jest dłuższy, tym indukowane napięcia będą większe - zapewniał Surowiecki.
Gniazdko elektryczne - zdjęcie ilustracyjneFot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl
Zasada 30 na 30. Kiedy podczas burzy należy odłączać urządzenia od źródła zasilania?
Czas także odgrywa istotną rolę. jeżeli masz wątpliwości, kiedy odłączyć sprzęt od gniazdka, pomocna może być w tym przypadku zasada 30 na 30. O czym mówi? Chodzi o wsłuchanie się w częstotliwość grzmotów. jeżeli słychać je w okresie krótszym niż 30 sekund po dostrzeżeniu błyskawicy, to jasny znak, iż burza jest już stosunkowo blisko. Należy więc zacząć działać i odłączyć urządzenia elektryczne. Ich ponowne wpięcie do zasilania powinno z kolei nastąpić po 30 minutach po ostatnim usłyszanym grzmocie.
Dołącz do burzowego kanału nadawczego Gazeta.pl i bądź na bieżąco z ostrzeżeniami pogodowymi od IMGW i Polskich Łowców Burz.