BIESZCZADY / PODKARPACIE. Mimo, iż ferie zimowe na Podkarpaciu jeszcze się nie rozpoczęły, lescy policjanci od kilkunastu dni prowadzą już działania związane z akcją „Bezpieczne Ferie 2025”. Już teraz na swój zimowy wypoczynek w Bieszczady przyjechali narciarze z innych województw, którzy korzystają z dobrych warunków narciarskich. O bezpieczeństwie podczas uprawiania sportów zimowych przypominali pod stokiem w Wańkowej policjanci z Leska, zaś na stoku policyjny "śnieżny patrol".
Nauka jazdy na nartach to zabawa i euforia dla dzieci i dorosłych – ale jeżeli narciarze zapominają o zasadach bezpieczeństwa dochodzić może do niebezpiecznych zdarzeń na stokach. O tym, jak ich unikać chroniąc swoje bezpieczeństwo lescy policjanci przypominają przez całe ferie zimowe podczas spotkań profilaktycznych zarówno z mieszkańcami jak i gośćmi odwiedzającymi Bieszczady. Wczoraj, podczas kolejnego z cyklu spotkań z narciarzami policjantki z Leska były wspierane przez policyjny patrol na nartach.
Policyjny „śnieżny patrol” tworzą funkcjonariusze, dla dla których nie tylko jazda na nartach jest pasją, ale także posiadający umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, znający topografię obiektu, a w szczególności miejsc gdzie mogą występować zagrożenia. Jednym z nich jest dzielnicowy z Olszanicy, w którego rejonie służbowym znajduje się stok, na którym prowadzone były działania. Drugi to policjant z Polańczyka, który latem pełni służbę na wodach Jeziora Solińskiego jako steromotorzysta.
Właśnie na stoku narciarskim w Wańkowej, policjanci odwiedzili narciarzy korzystających z aktywnych form wypoczynku. Kontynuując realizację założeń ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, mundurowi przypominali dzieciom, młodzieży oraz dorosłym najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku. Wielu narciarzy odwiedzało policyjne stoisko.
Dzieci przypomniały sobie zasady „śnieżnego dekalogu” opracowane na podstawie zaleceń Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Policjanci przekazywali materiały informacyjne dla narciarzy. Uczestnikom aktywnego wypoczynku, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, wręczano kieszonkowe informatory, w których znajduje się m.in. Dekalog Narciarza oraz numery telefonów ratunkowych. Uczestnikom policjanci wręczali liczne upominki ufundowane przez Fundację PZU, która jest partnerem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz zachęcano ich do wzięcia udziału w konkursie plastyczno- filmowym „Śnieżny dekalog”.
Policjanci przypominają - obowiązujące przepisy prawa określają standardy zachowania na stoku, a zarazem dają policjantom podstawę do interwencji w konkretnych sytuacjach. Jednak doświadczenie pokazuje, iż sama ich obecność jest wystarczająca aby spędzający czas na śniegu zachowywali się w sposób bezpieczny zarówno dla siebie i innych. Pamiętajmy, iż dziś kask na głowie osoby, która nie ukończyła piętnastu lat, to obowiązek wynikający z przepisów. Ich naruszenie z pewnością spotka się z reakcją pełniących służbę na stoku. W przypadku osób starszych, to przejaw zdrowego rozsądku i troski o własne zdrowie - kask będzie miał z pewnością duże znaczenie gdy dojdzie do upadku na twardy zmrożony śnieg.
[ngg src="galleries" ids="13578" display="basic_thumbnail"]KPP Lesko