Bezpieczniej nad wodą. Nie tylko policjanci zadbają o zabezpieczenie wakacji [ZDJĘCIA]

1 godzina temu

Za kilka dni rozpocznie się letnia przerwa od nauki. W naszym regionie rusza więc akcja „Bezpieczne wakacje”. Będą wzmożone kontrole na drogach, ale również na ścieżkach rowerowych i nad rzekami oraz jeziorami w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.

– Codziennie ponad 200 policjantów ruchu drogowego będzie czuwało, aby podróżujący bezpiecznie dotarli do celu – podkreśla młodszy inspektor Jacek Deptuś, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – Będziemy sprawdzać stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości kierujących. W głównej mierze będziemy opierać się na sprawdzaniu stanu technicznego autokarów oraz uprawnień kierowców wykonujących zawodowy przewóz osób, w tym dzieci i młodzieży szkolnej. Nie zapominamy również o osiedlach, domach, mieszkaniach. Tam też będą dysponowane dodatkowe siły policyjne. Do tego dochodzą całe akcje profilaktyczne związane głównie z młodzieżą i dziećmi, odnośnie kwestii poprawnych zachowań nad akwenami wodnymi, a także te dotyczące przepisów związanych ze sprzedażą alkoholu.

Policjanci czuwają między innymi nad Zalewem Zemborzyckim. – Mundurowi dbają także o porządek na wodzie – mówi posterunkowy Patryk Michałowski. – Można się tutaj bawić zarówno skuterami, jak i łodziami, dużo jest wędkarzy. Chodzi o to, żeby wszyscy się szanowali nawzajem. Skuter motorowodny powoduje duże fale. Wędkarze takich fal nie lubią, dlatego iż spławiki i wędki często się plączą. Staramy się ich pogodzić, żeby jedni i drudzy siebie szanowali. Ale najczęściej interweniujemy przy awarii łodzi. Pomagamy ją holować, żeby ludzie bezpiecznie dopłynęli do brzegu.

– Kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych – przypomina Piotr Synowiec, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie lubelskim. – Musimy sprawdzać dopuszczalność kąpielisk. Bo bardzo często jest tak, iż przychodzimy na kąpielisko i nie patrzymy na to, iż jest wywieszona czerwona flaga. Może ona oznaczać w wielu przypadkach niezdatność wody do kąpieli, ale też może być też tak, iż ratownicy w tym momencie prowadzą działania ratownicze. I wtedy nie wchodzimy do wody. Trzeba zwracać uwagę na barwę flag. Przypominam, iż biała flaga to jest kąpiel dozwolona, a czerwona oznacza zakaz kąpieli, choćby jeżeli ratownicy są na kąpielisku.

– Poza tym żelazna zasada – nie kąpiemy się w miejscach, których nie znamy. Zawsze kąpiemy się w większych grupach, żeby wzajemnie się wspierać. Ale przede wszystkim apel – jeżeli spożywam alkohol, nie wchodźmy do wody – stwierdza Piotr Synowiec. – jeżeli nikt nie wchodziłby do wody po alkoholu, to utonięć byłoby o połowę mniej.

Informacje o wyznaczonych kąpieliskach można znaleźć na stronach internetowych Wód Polskich czy sanepidu.

Bezpieczeństwo nad wodą

Nad lubelskimi kąpieliskami będzie bezpieczniej. Wojewoda lubelski podpisał umowy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które podczas wakacji będzie odpowiadać za kompleksową pomoc wypoczywającym nad wodą.

– Na ten cel przeznaczamy blisko pół miliona złotych – mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – To są środki, które są zarezerwowane na utrzymanie aktywności operacyjnej i stanu gotowości ,na dyżury 24-godzinne w okresie wakacyjnym na terenie naszego pojezierza, na zakup ekwipunku, na sprzęt ratunkowy, a także na wszystkie inne aktywności, które są związane z pełną gotowością do niesienia pomocy potrzebującym, o ile wymaga tego sytuacja, o ile jest zagrożone życie albo zdrowie wypoczywających.

– Na terenie województwa lubelskiego będziemy prowadzić pięć baz, w których ratownicy będą dyżurować przez 24 godziny na dobę, ze sprzętem transportowym, łącznościowym, nurkowym. Posiadamy sonary. Będziemy nastawieni na zdarzenia wypadkowe, czyli z numeru 112. Ale i my posiadamy bezpośrednio w tych bazach własne, lokalne numery alarmowe, zapewniające bezpośredni kontakt z ratownikami, którzy będą dyżurować – informuje Piotr Synowiec.

Baza w Okunince, w okresie wakacyjnym i sezonowym będzie realizować dodatkowe zadania związane z zabezpieczeniem ruchu turystycznego. Ponadto w Okunince funkcjonować będzie punkt medyczny.

Jednostka lubelska będzie pełnić dyżury przede wszystkim nad Wisłą, w rejonie Kazimierza i Puław. Natomiast jednostka zamojska zabezpieczać będzie zalewy w Nieliszu i w Krasnobrodzie.

Bazy będą utrzymywane niemal do połowy września, a dyżury będą realizowane całodobowo.

LilKa / opr. ToMa

Fot. Magdalena Michalew

Idź do oryginalnego materiału