Assange podziękował premierowi Australii za uratowanie mu życia

goniec.net 2 miesięcy temu

Julian Assange wrócił do rodzinnej Australii po tym, jak w wyniku ugody sądowej udało mu się wyjść na wolność z londyńskiego więzienia.
Na lotnisku w Canberze miały miejsce emocjonalne sceny, gdy założyciel Wikileaks całował żonę i ściskał ojca, a jego prawnicy przyglądali się temu z wyraźnym wzruszeniem.
„Julian potrzebuje czasu w powrót do zdrowia i przyzwyczajenie się do wolności” – powiedziała Stella Assange na konferencji prasowej niedługo po przybyciu męża.
Przez ostatnie 14 lat Assange toczył batalię prawną z urzędnikami amerykańskimi, którzy oskarżali go o ujawnianie tajnych dokumentów, które ich zdaniem narażały życie na niebezpieczeństwo.
52-latek nie pojawił się na konferencji prasowej w Canberze, zamiast tego pozwolił mówić w swoim imieniu prawnikowi i żonie.
„Musicie zrozumieć, przez co przeszedł” – powiedziała Stella Assange, dodając, iż potrzebują czasu, aby „pozwolić naszej rodzinie być rodziną”.
Para pobrała się w londyńskim więzieniu Belmarsh w 2022 roku i ma razem dwójkę dzieci.
W ramach ugody Julian Assange przyznał się do jednego zarzutu spisku mającego na celu uzyskanie i ujawnienie informacji na temat obronności narodowej, a nie 18, z którymi miał pierwotnie do czynienia.
Sprawa skupiała się wokół masowego ujawnienia informacji przez Wikileaks w 2010 r., kiedy strona ta opublikowała wideo z amerykańskiego helikoptera wojskowego, które pokazywało śmierć cywilów w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Opublikowała także tysiące poufnych dokumentów sugerujących, iż wojsko amerykańskie zabiło setki cywilów w wyniku niezgłoszonych incydentów podczas wojny w Afganistanie.
Doniesienia te wywołały reakcję we wszystkich zakątkach globu i doprowadziły do ​​intensywnej analizy amerykańskiego zaangażowania w zagraniczne konflikty.

Jego prawniczka, Jen Robinson, powiedziała mediom, iż ugoda stanowi „kryminalizację dziennikarstwa” i ustanowiła „niebezpieczny precedens”.

Powtarzając te słowa, Stella Assange powiedziała, iż ​​ma nadzieję, iż media „zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ta amerykańska sprawa przeciwko Julianowi, która kryminalizuje zbieranie i publikowanie prawdziwych informacji, które opinia publiczna powinna znać”.

Jego prawniczka podała także szczegóły rozmowy telefonicznej Assange’a z premierem Australii Anthonym Albanese, który odegrał kluczową rolę w zapewnieniu jego uwolnienia.
Assange powiedział premierowi, iż „uratował mu życie” – powiedziała Robinson, dodając: „Nie sądzę, iż to przesada”.
„To ogromne zwycięstwo, w którym Australia przeciwstawiła się sojusznikowi i zażądała powrotu obywatela Australii” – dodała.

W środę Albanese zorganizował własną konferencję prasową, gdzie wyraził „bardzo zadowolenie” z zakończenia sprawy i dodał, iż założyciel Wikileaks przeszedł „poważną próbę”.

Premier w przeszłości mówił iż nie zgadza się ze wszystkim, co zrobił Assange, ale „dość tego” i nadszedł czas, aby go uwolnić, co sprawia, iż ​​sprawa ta stała się priorytetem.
Zapytany, czy ugoda może mieć wpływ na stosunki USA-Australia, odpowiedział: „Mamy bardzo pozytywne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Uważam prezydenta Bidena za przyjaciela, uważam, iż tr stosunki są absolutnie najważniejsze”.
Assange spędził ostatnie pięć lat za kratkami w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze, walcząc z amerykańskimi próbami jego ekstradycji pod zarzutem wycieków dokumentów.

Tucker Carlson Exposes ‘Monstrous’ Injustice in Julian Assange Case

"Anybody who knows anything about that case and believes that Assange should still be in prison is your enemy, by the way, and the enemy of human freedom and flourishing."

Carlson didn't hold back, calling it… pic.twitter.com/RSs3wqBZwq

— The Vigilant Fox (@VigilantFox) June 26, 2024

Idź do oryginalnego materiału