Apple boryka się ze skargami karnymi dotyczącymi minerałów z Kongo

cyberfeed.pl 1 dzień temu


Jabłko boryka się ze skargami karnymi ze strony Demokratycznej Republiki Konga (DRK), która oskarża firmę o nielegalne wykorzystywanie minerałów z regionów objętych konfliktami, zwanych również „minerałami krwi”. Terminy te odnoszą się do minerałów pochodzących z nielegalnych źródeł, w których wykorzystuje się pracę dzieci, a dochody przeznacza się na zakup broni na potrzeby konfliktów zbrojnych.

Zarzuty postawiono w Belgii i Francji, ponieważ te kraje mają bogatą historię sądową w sprawach dotyczących odpowiedzialności korporacyjnej…

Jabłko i minerały konfliktowe

Głównymi minerałami związanymi z łamaniem praw człowieka są cyna, tantal i wolfram – zwane łącznie 3T – oraz złoto. Termin 3TG jest używany do określenia wszystkich czterech metali.

Apple nie kupuje bezpośrednio minerałów; są one kupowane na dalszych etapach łańcucha dostaw przez firmy wykorzystujące je do produkcji komponentów sprzedawanych później producentowi iPhone’a. Jednakże firma zleca audyty mające na celu zapewnienie, iż jej łańcuch dostaw jest wolny od problemów.

Na przykład w 2019 roku Apple polecił to swoim dostawcom wyklucza pięć hut i rafinerii który nie przeszedł tego audytu. Spółka stwierdziła, iż ​​nie ma żadnych zastrzeżeń co do pozostałych spółek.

Dowody przesłane do Tima Cooka w kwietniu

Tak twierdzą międzynarodowi prawnicy reprezentujący rząd DRK przekazali dowody Apple na początku tego roku, co pokazało, iż łańcuch dostaw firmy może przez cały czas obejmować minerały z regionów objętych konfliktami.

22 kwietnia prawnicy Konga powiadomili dyrektora generalnego Apple Tima Cooka o szeregu obaw dotyczących łańcucha dostaw firmy, a także napisali do spółek zależnych Apple we Francji, żądając odpowiedzi w ciągu trzech tygodni. Kancelaria prawnicza Amsterdam & Partners LLP bada zarzuty, iż minerały wydobywane w Kongo przez kilka firm i grup zbrojnych są przemycane przez Rwandę, Ugandę i Burundi.

Firma z Cupertino nie wypowiadała się wówczas publicznie w tej sprawie, ale już w zeszłym roku – poinformowała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd iż żadna z hut ani rafinerii w łańcuchu dostaw 3TG nie stosowała minerałów z regionów objętych konfliktami.

Złożono już skargi karne

Reutera informuje, iż DRK złożyła w tej chwili skargi karne zarówno we Francji, jak i w Belgii.

Międzynarodowi prawnicy reprezentujący Kongo argumentują, iż Apple wykorzystuje minerały zrabowane w Kongu i wyprane w międzynarodowych łańcuchach dostaw, co ich zdaniem czyni firmę współwinną przestępstw mających miejsce w Kongu.

Równolegle ze skargami złożonymi w poniedziałek do paryskiej prokuratury i do belgijskiego sędziego śledczego Kongo oskarża lokalne spółki zależne Apple France, Apple Retail France i Apple Retail Belgium o szereg przestępstw.

Należą do nich tuszowanie zbrodni wojennych i pranie skażonych minerałów, postępowanie z kradzionymi towarami oraz stosowanie oszukańczych praktyk handlowych w celu zapewnienia czystości łańcuchów dostaw konsumentów.

Sądy w obu krajach ocenią teraz dowody i zadecydują, czy zarzuty karne są uzasadnione.

Zdjęcie stockowe przedstawiające pojazd górniczy autorstwa Arno van Rensburga NA Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału