Amazon broni sprzedaży technologii rozpoznawania twarzy FBI pomimo moratorium

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu


Amazon twierdzi, iż korzystanie przez FBI z systemu do analizy obrazu i wideo Rekognition nie narusza jego mortarium dotyczącego sprzedaży technologii rozpoznawania twarzy amerykańskim organom ścigania, ponieważ dotyczyło to wyłącznie sił policyjnych prowadzących dochodzenia.

Razem z Microsoftem i IBMAmazon nałożył roczny okres moratorium na używanie przez policję systemu do rozpoznawania twarzy w czerwcu 2020 r. po intensywnych reakcjach międzynarodowych w związku z zabójstwem przez policję George’a Floyda miesiąc wcześniej.

Chociaż wydawało się, iż amerykańska policja ma całkowity zakaz korzystania z tej technologii w każdym przypadku, Amazon stwierdził, iż umożliwi ona niektórym organizacjom niebędącym organami ścigania dalsze korzystanie z systemu Rekognition.

„Wprowadzamy roczne moratorium na korzystanie przez policję z technologii rozpoznawania twarzy Amazon. Będziemy w dalszym ciągu umożliwiać organizacjom takim jak Thorn, Międzynarodowe Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych oraz Marinus Analytics korzystanie z usługi Amazon Rekognition w celu ratowania ofiar handlu ludźmi i ponownego łączenia zaginionych dzieci z ich rodzinami.” – pisał wówczas w krótkim, składającym się z dwóch akapitów wpisie na blogu.

Początkowo wprowadzony na rok, Amazon później przedłużyło moratorium na czas nieokreślony w maju 2021 r bez wyjaśnienia.

Jednak w styczniu 2024 r. FedScoop odkrył zaktualizowany wykaz „przypadków użycia AI”. opublikowane przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ), które ujawniło, iż FBI korzysta z usługi Amazon Rekognition w ramach „Projektu Tyr”; określenie odnoszące się do nordyckiego boga wojny.

W podsumowaniu projektu – w którym nie wspomniano wyraźnie o możliwościach narzędzia w zakresie rozpoznawania twarzy – wskazano, iż „Amazon Rekognition oferuje wstępnie przeszkolone i konfigurowalne funkcje widzenia komputerowego (CV) w celu wydobywania informacji i spostrzeżeń z legalnie uzyskanych zdjęć i filmów” oraz iż zostaną dostosowane w celu „przeglądania i identyfikowania przedmiotów zawierających nagość, broń, materiały wybuchowe i inne informacje identyfikujące”.

Chociaż inwentaryzacja dostarcza dalszych szczegółów na temat systemu kupowanego od ręki, „wstępnie zbudowanego” od strony trzeciej, pokazuje również, iż wiele aspektów projektu – w tym to, skąd będą pochodzić dane szkoleniowe i jakie konkretne techniki sztucznej inteligencji zostaną wykorzystane – nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Według publicznie dostępna dokumentacja dotycząca Rekognition na stronie internetowej Amazonklienci mogą używać tego narzędzia do wykrywania i analizowania szeregu informacji wizualnych za pomocą: różnorodność interfejsów programowania aplikacji (Pszczoła).

Te interfejsy API są ogólnie dostępne w dwóch zestawach, jeden do analizy obrazu i drugi do wideo, ale każde działanie wymaga, aby klient miał odpowiednie uprawnienia do wywoływania interfejsu API w określony sposób.

Chcąc wykryć na przykład samochód lub broń, klienci Amazona mogą zadzwonić pod numer Interfejs API DetectLabels aby zwrócić informacje na przykład o obiekcie, poziomie zaufania systemu do etykiet przypisanych do obiektu i możliwych innych nazwach tego obiektu. Klient nie byłby zatem w stanie wywołać tego API w celu zwrócenia informacji o twarzach ludzi, co wymagałoby „uprawnień do wykonania akcji rekognition:DetectFaces”.

Computer Weekly skontaktował się z FBI w celu uzyskania dalszych informacji na temat korzystania z usługi Amazon Rekognition – w tym do interfejsów API, do których ma dostęp i czy oznacza to, iż może korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy – ale agencja odmówiła komentarza na temat jakichkolwiek aspektów tej historii.

Computer Weekly skontaktował się również z Amazonem, aby wyjaśnić, czy policyjne moratorium na rozpoznawanie twarzy obejmuje federalne organy ścigania, takie jak FBI; czy firma w jakikolwiek sposób ograniczyła agencjom dostęp do API, które umożliwiłyby jej korzystanie z narzędzi funkcji rozpoznawania twarzy; oraz czy policja lokalna lub stanowa mogłaby uzyskać dostęp do tych możliwości za pośrednictwem FBI.

„W czerwcu 2020 r. nałożyliśmy moratorium na korzystanie przez policję z funkcji porównywania twarzy Amazon Rekognition w związku z dochodzeniami karnymi i sugerowanie, iż złagodziliśmy to moratorium jest fałszywe” – powiedział rzecznik Amazona.

„Rekognition to usługa analizy obrazu i wideo, która oferuje wiele funkcji analizy i porównania innych niż twarz. Nic w ujawnieniach Departamentu Sprawiedliwości nie wskazuje, iż FBI w jakikolwiek sposób narusza moratorium.

„Jak już wielokrotnie mówiliśmy i przez cały czas mocno w to wierzymy, firmy i organizacje rządowe muszą korzystać z istniejących i nowych technologii w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem. Uważamy również, iż rządy powinny wprowadzić przepisy regulujące etyczne korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy i jesteśmy gotowi pomóc im w opracowaniu odpowiednich zasad, jeżeli zostaną o to poproszeni”.

Rzecznik zwrócił również uwagę na warunki korzystania z usługi Rekognition przez Amazon, w których powtórzono uwagę, iż moratorium ogranicza się do stosowania przez policję porównywania twarzy w dochodzeniach karnych i „nie ma zastosowania do… [the] funkcja pomagająca zidentyfikować lub zlokalizować osoby zaginione”.

W warunkach korzystania z usługi dodano, iż wszelkie „organy ścigania… [using] Uznanie na potrzeby dochodzeń karnych musi zapewniać publiczne ujawnienie opisu stosowania systemów rozpoznawania twarzy”.

Za pomocą Wayback Machine, aby sprawdzić warunki korzystania z usług Amazon po ogłoszeniu moratorium w dniu 10 czerwca 2020 r. zastrzeżenie dotyczące „dochodzeń karnych” pojawia się dopiero w przechwytywaniach stron internetowych począwszy od dnia 26 czerwca. Na nagraniu sprzed dwóch dni, 24 czerwca, nie widać żadnej wzmianki o moratorium.



Source link

Idź do oryginalnego materiału