W środę pojawiły się informacje o zatrzymaniu burmistrza Radoszyc oraz dwóch innych osób w ramach akcji prowadzonej przez CBA (o tym TUTAJ). Dzisiaj obszerny komunikat w tej sprawie zamieściła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Nam opowiada o niej rzecznik prasowy tej jednostki prokurator Daniel Prokopowicz.
Poniżej treść komunikatu zamieszczonego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach:
Prokuratura Okręgowa w Kielcach nadzoruje śledztwo o sygn. 3016-1.Ds.3.2024, powierzone do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, przeciwko 6 podejrzanym o m.in. przestępstwa korupcyjne i przekraczanie uprawnień funkcjonariusza publicznego.
O sprawie informowaliśmy w komunikacie z 25.04.2024 r. po dokonaniu przez funkcjonariuszy CBA, na polecenie prokuratora, zatrzymań 3 osób, w tym wiceburmistrza Radoszyc, którym prokurator przedstawił zarzuty, a 2 z nich zostały na jego wniosek tymczasowo aresztowane.
W dniu 12.11.2024 r. w tym śledztwie,na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne 3 osoby, w tym Burmistrza Radoszyc. Zatrzymanym prokurator przedstawił łącznie 9 zarzutów.
Michał P. usłyszał 6 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej (każdy zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności) i zarzut przywłaszczenia sobie autorstwa cudzego utworu (zagrożony m.in. karą więzienia do lat 3). Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się on do popełnienia zarzucanych mu czynów, skorzystał z prawa do składania wyjaśnień. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku tej sprawy prokurator skierował w dniu 13.11.2024 r. do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Tego samego dnia Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, które zostanie uchylone pod warunkiem wpłaty 25 tys. zł poręczenia w terminie 10 dni i wówczas będzie połączone z dozorem policji z zakazem kontaktowania się pozostałymi podejrzanymi. Prokurator złożył na posiedzeniu sprzeciw od aresztu warunkowego i po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem tego postanowienia podejmie decyzję w przedmiocie wywiedzenia zażalenia na areszt warunkowy. W ocenie prokuratora jedynie izolacyjny środek zapobiegawczy zabezpieczy prawidłowo dalszy bieg śledztwa. Wolnościowe środki, choćby stosowane łącznie, nie zapewnią takiego zabezpieczenia.
Kolejna z zatrzymanych osób – dyrektor przychodni podległej UMiG w Radoszycach – usłyszała zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej (zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności). W toku przesłuchania w charakterze podejrzanej nie przyznała się do popełnienia tego czynu, skorzystała z prawa do składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niej wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie.
Trzecia z zatrzymanych osób – kierownik CUW UMiG w Radoszycach – usłyszała zarzut przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego i ujawniania informacji, z którą zapoznała się w związku z pełnioną funkcją (czyn zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności). W toku przesłuchania w charakterze podejrzanej nie przyznała się do popełnienia tego czynu, skorzystała z prawa do składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niej wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie.
Jak poinformował nas prokurator na ten moment wiadomo już, iż prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu dotyczącą możliwości uchylenia tymczasowego aresztowania.
Jeśli tylko pojawią się nowe fakty w sprawie z pewnością je Państwu przekażemy.