Afera z telefonem Palikota. Tajemnica adwokacka pod lupą

wbijamszpile.pl 1 miesiąc temu

Prokuratura Krajowa poinformowała, iż sprawa zarzutów dotyczących naruszenia tajemnicy adwokackiej, związanych z zatrzymaniem Janusza Palikota, zostanie rozpatrzona przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Wniosek w tej sprawie złożył obrońca Palikota, mec. Jacek Dubois, który zarzucił funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) przekroczenie uprawnień.

Obrońcy Janusza Palikota twierdzą, iż podczas zatrzymania byłego posła, funkcjonariusze CBA zabezpieczyli jego telefon, a korespondencja z tego urządzenia trafiła do prokuratury. Mecenas Jacek Dubois uznał to za naruszenie tajemnicy adwokackiej, ponieważ informacje zawarte w telefonie miały charakter poufny i objęte były ochroną. Obrońcy zarzucają CBA oraz prokuraturze, iż w ten sposób doszło do przekroczenia kompetencji służb.

Prokurator Łukasz Kudyk, który odniósł się do tych oskarżeń, zaznaczył, iż w momencie przeszukania telefonu, Dubois nie był jeszcze oficjalnie obrońcą Palikota. W związku z tym, według prokuratora, nie doszło do złamania tajemnicy adwokackiej, ponieważ nie istniał formalny związek obrończy.

Czytaj więcej: Janusz Palikot ukarany za oszustwa inwestycyjne przez UOKiK

Reakcje środowisk prawniczych na sprawę Palikota

W obliczu zarzutów, obrońcy Palikota zapowiedzieli złożenie formalnych pism do dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. W sobotę prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Przemysław Rosati, również zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Adama Bodnara, z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sprawy.

Janusz Palikot jest podejrzany o oszustwo oraz przywłaszczenie mienia. W sobotę sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące, z możliwością zwolnienia po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 1 mln zł.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału