Adam Mołdoch z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie o nowych przepisach dot. przemocy domowej

10 miesięcy temu

Interwencyjne odebranie dziecka rodzicom czy opiekunom, od których doznaje ono przemocy, będzie łatwiejsze dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

– Z ustawy usunięte będzie kryterium bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, które mogło być różnie interpretowane – mówił w Radiu Lublin Adam Mołdoch, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Lublinie. – To określenie „bezpośrednie zagrożenie” było dla nas dosyć wiążące, zawężające tę problematykę. Dzisiaj w nowelizacji przepisów już nam wypada pojęcie „bezpośredniego zagrożenia”, a mówimy o „zagrożeniu życia bądź zdrowia”, więc katalog tych nieodpowiedzialnych zachowań dorosłych, rodziców, opiekunów prawnych będzie dużo szerszy. W wyniku tego służby będą mogły szybciej podejmować te działania, aby zabezpieczyć interes osób małoletnich, dzieci.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Mołdoch podkreślił, iż chodzi o sytuacje, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy, ale nie ma tu zastosowania np. kryterium ubóstwa.

Nowelizacja ustawy zmienia też określenie „przemoc w rodzinie” na „przemoc domowa”, co rozszerza krąg osób, które podlegają ochronie. Obejmuje też pomoc osobom, które doznają przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Nowe przepisy wejdą w życie za trzy tygodnie – 22 czerwca.

RCh / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Idź do oryginalnego materiału