15 lat za śmiertelny atak nożem. Legnicki sąd zmienił kwalifikację przestępstwa

pulslegnicy.pl 16 godzin temu

Legnicki Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie głośnego ataku nożem, do którego doszło 11 marca 2025 roku przy al. Rzeczypospolitej w Legnicy. 42-letni Krzysztof P., oskarżony przez prokuraturę o zabójstwo, został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał jednak, iż nie dopuścił się zabójstwa, ale pobicia ze skutkiem śmiertelnym z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Według ustaleń śledczych Krzysztof P., kierując się chęcią odwetu za wcześniejsze pobicie, zaatakował dwóch mieszkańców Legnicy. W ręku trzymał kuchenny nóż z ostrzem o długości około 8 centymetrów. Jednemu z mężczyzn zadał co najmniej trzy silne ciosy w przedramię, szyję i klatkę piersiową. Mimo natychmiastowej pomocy medycznej 41-latek zmarł w szpitalu na skutek masywnego krwotoku i obrażeń. Drugi z pokrzywdzonych odniósł rany cięte kończyn i pośladka.

Prokuratura zarzucała oskarżonemu zabójstwo i domagała się wymierzenia 20 lat więzienia. Sąd przyjął jednak, iż Krzysztof P. działał z zamiarem spowodowania ciężkich obrażeń ciała, a nie pozbawienia życia, zmieniając kwalifikację prawną czynu.

– Prokurator nie zgadza się z przyjętą przez sąd kwalifikacją prawną czynu, wysokością nawiązki na rzecz pokrzywdzonego oraz brakiem nawiązki dla matki zmarłego. Wystąpimy o pisemne uzasadnienie wyroku i przygotujemy apelację – mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Oprócz kary 15 lat więzienia sąd zobowiązał skazanego do zapłaty 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz 2 tys. zł na rzecz mężczyzny, który przeżył atak.

Śledczy ustalili, iż kilka godzin przed tragedią Krzysztof P. sam został pobity przez obu pokrzywdzonych. W odrębnej sprawie jeden z uczestników tamtego pobicia został już prawomocnie skazany na rok więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na trzy lata.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiedziała apelację.

Idź do oryginalnego materiału