Zbadali go alkomatem. Polak pobił niechlubny rekord za granicą. Pierwszy raz zobaczyli taki wynik

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Daniel Chetroni / iStock, Instagram @wijkagenten_zevenaar


Policjanci z Zevenaar w Holandii byli zszokowani po sprawdzeniu poziomu alkoholu we krwi zatrzymanego Polaka. Nazwali choćby ten niecodzienny przypadek "medycznym cudem". Warto jednak podkreślić, iż wysoka tolerancja na alkohol nie jest wcale powodem do dumy, a raczej niepokojącym sygnałem.
Skłonność Polaków do spożywania dużych ilości alkoholu jest dość dobrze znana za granicą. W języku francuskim funkcjonuje choćby określenie "pijany jak Polak", oznaczające osobę "z mocną głową". Mimo to holenderscy funkcjonariusze przecierali oczy ze zdumienia po zatrzymaniu jednego z naszych rodaków. Mężczyzna pomimo kilku promili był w stanie utrzymać się na nogach, a choćby prowadzić. Ile dokładnie pokazał alkomat?

REKLAMA







Zobacz wideo "Dziękuję, nie piję". Czy abstynencja stała się nowym trendem?



Jaki jest rekord w promilach alkoholu? Polak zaskoczył holenderskich policjantów
O zaskakującym (jak na holenderskie standardy) przypadku zatrzymania mężczyzny pod wpływem napojów wysokoprocentowych policja z Zevenaar w Holandii poinformowała na swoim profilu na Instagramie. Wpis rozpoczyna się hasłem: "cud medyczny". 23 września 2024 roku po południu funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonych świadków, którzy zauważyli, iż mężczyzna znajdujący się w swoim samochodzie mógł się źle czuć. W trakcie rozmowy telefonicznej pojazd odjechał, ale niedługo odebrano kolejne zgłoszenie. Policjanci wywnioskowali, iż dotyczy tej samej osoby i tym razem udało im się dotrzeć na miejsce na czas. Kierowcą okazał się być 45-letni Polak. Już sam odór alkoholu wystarczył, by stwierdzić, iż mężczyzna jest bardzo pijany, w związku z czym został zabrany na komisariat. Okazało się, iż miał aż 3,45 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 1500 mikrograma na litr.

Ten człowiek nie powinien był w ogóle stać

- stwierdzili policjanci w opublikowanym wpisie. Dla porównania jedno piwo to około 0,2 promila. Przyznali również, iż nigdy dotąd nie spotkali się z wynikiem wyższym niż 1200-1300 mikrograma na litr. W Polsce jednak zdarzały się wyniki znacznie wyższe, przy czym nie powinniśmy wcale się tym chwalić. Wysoka tolerancja na alkohol może być bowiem bardzo niepokojącym sygnałem.





Ile najwięcej promili miał Polak? Wysoka tolerancja na alkohol nie jest niestety powodem do dumy
Jak przypomina portal Medonet, niechlubny rekord Polski w najwyższej zawartości alkoholu we krwi został zarejestrowany w maju 2021 roku w Dobrołęce. Nietrzeźwy kierowca doprowadził wówczas do śmiertelnego wypadku, a miał aż 22,3 promile alkoholu we krwi. Jednocześnie należy podkreślić, iż pobrana próbka mogła być zanieczyszczona, ponieważ pobrano ją z rany mężczyzny, a nie z żyły. Z drugiej strony w naszym kraju nie brakuje doniesień o nieco niższych, ale wciąż bardzo wysokich poziomach. W 2009 roku 45-letni mieszkaniec Makowa-Kolonii miał 12,3 promila, a w 2013 roku 30-letni mieszkaniec Alfredówki 13,74 promila.
Tolerancja na alkohol zależy od różnych czynników, wśród których można wymienić płeć, wiek, dietę czy czynniki genetyczne. Wzrost tej tolerancji jest jednak praktycznie zawsze związany z uzależnieniem od alkoholu.




Zakładając, iż mamy 5 promili oznaczonych metodą referencyjną, to dla mnie istnieje tylko jedno wytłumaczenie dla tolerowania takiej dawki. jeżeli ktoś takie dawki toleruje, jest to osoba uzależniona. jeżeli nie wykształcilibyśmy tolerancji, która jest integralną cechą uzależnienia, to byśmy tej dawki nie wytrzymali i mogłyby się pojawić zaburzenia oddechu, zachłyśnięcie, co spowodowałoby choćby zatrzymanie krążenia i zgon

- wyjaśnia toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz w rozmowie z Medonetem. W Polsce działa wiele poradni leczenia uzależnień, które oferują profesjonalną pomoc dla osób zmagających się z chorobą alkoholową. Grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA) czy Al-Anon, pomagają zarówno osobom uzależnionym, jak i ich rodzinom. jeżeli mamy problem z alkoholem lub dotyczy to naszych bliskich, warto zadzwonić na ogólnopolską infolinię Anonimowych Alkoholików: 801 033 242 (połączenia w godzinach 8-22).




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału