W poniedziałek (2.12) funkcjonariuszki Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie uczestniczyły w IV Sympozjum: „Resocjalizacja w praktyce – autorskie projekty oddziaływań”.
Wydarzenie odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W trakcie dwóch sesji plenarnych poruszono tematykę doświadczeń i wyzwań w resocjalizacji oraz nowatorskich podejść w pracy resocjalizacyjnej. Funkcjonariuszki wraz z kuratorkami z III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi–Południe w Warszawie wzięły udział w jednej z sesji plenarnych, przedstawiając referat „Program W KIERUNKU WOLNOŚCI jako egzemplifikacja roli kuratora w praktycznym zastosowaniu normy prawnej art. 164 kkw, realizowany w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie”.
Program resocjalizacji W KIERUNKU WOLNOŚCI skierowany jest do kobiet odbywających karę więzienia w tutejszej jednostce i jest zmodyfikowaną kontynuacją pięciu edycji programu „Colere”, które były realizowane na terenie aresztu w latach 2017-2022.
Oddziaływania w ramach programu realizowane są w dwóch formach:
– dyżurów pełnionych przez kuratorów sądowych III ZKSS Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi–Południe w Warszawie, z częstotliwością 1 – 3 razy w miesiącu, podczas których kuratorzy udzielają porad osobom skazanym oraz pomagają w rozwiązywaniu problemów, jakie pojawiają się podczas odbywania kary pozbawienia wolności; zorganizowanych spotkań z przedstawicielami różnych instytucji.
– Pierwsza forma oddziaływań skierowana jest do wszystkich skazanych odbywających karę w tutejszej jednostce, natomiast druga – do grupy 20 kobiet wymagających kompleksowej pomocy i wsparcia z uwagi na przewidywane znaczne problemy w społecznej readaptacji po opuszczeniu aresztu.
Głównym celem programu jest przedstawienie możliwych form pomocy jakiej mogą udzielić kurator sądowy i inne instytucje oraz dostarczenie wiedzy umożliwiającej rozwiązanie podstawowych problemów z jakimi borykają się osoby w trakcie odbywania kary oraz po opuszczeniu warunków izolacji penitencjarnej. Ponadto program ma zmotywować i zachęcić uczestników do podejmowania samodzielnych, konkretnych działań na rzecz poprawy własnej sytuacji życiowej przy pomocy i współudziale instytucji.
Skazane biorące udział w programie mają możliwość spotkania m.in. z kuratorem zawodowym dla dorosłych, przedstawiciele Grup Rodzinnych Al-Anon i Grup AA, osobą pozostającą pod dozorem kuratora sądowego III ZKSS Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, pracownikami OPS i urzędu pracy czy komornikiem sądowym.
Tego typu forma oddziaływań stanowi cenne i kompleksowe wsparcie dla osób opuszczających tutejszą jednostkę, które często borykają się z wieloma problemami – uzależnieniem, bezdomnością, zadłużeniem, przemocą czy bezrobociem. kooperacja Służby Więziennej z kuratorami sądowymi jest niezwykle istotnym elementem oddziaływań resocjalizacyjnych ukierunkowanych na pomoc postpenitencjarną. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i międzyinstytucjonalnej współpracy w ramach programu W KIERUNKU WOLNOŚCI oddziaływania resocjalizacyjne prowadzone są na wielu płaszczyznach, a co za tym idzie – w sposób bardziej kompleksowy i dostosowany do potrzeb skazanych.
Opracowanie: mł. chor. Agata Piekalska