Ustawa Kamilka: ostatni dzwonek dla placówek z dziećmi na wprowadzenie zmian

tarnow.ikc.pl 1 miesiąc temu

Zbliża się istotny termin dla wszystkich organizacji, które prowadzą działalność z małoletnimi – dziećmi i młodzieżą. 15 sierpnia mija okres pół roku, odkąd w życie została wprowadzona tzw. ustawa Kamilka z Częstochowy. Nazwa ustawy pochodzi od sprawy ośmioletniego częstochowskiego chłopca, który stał się śmiertelną ofiarą przemocy domowej. Wszystkie przepisy ustawy weszły w życie 15 lutego 2024.

W ustawie zawarte są przepisy, które mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy. Nowe rozwiązania wprowadzone w ustawie zakładają między innymi: wysłuchanie głosu dziecka w sądach, nowe standardy ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, gdzie mogą przebywać oraz analiza groźnych przypadków przemocy względem dzieci w celu ustalenia odpowiednich precedensów, mających zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości.

Placówki oświatowe, opiekuńcze oraz organizacje prowadzące działalność z dziećmi i młodzieżą (małoletnimi) mają obowiązek prowadzić bezpieczną rekrutację personelu. Dotyczy to wszystkich form umów, nie tylko o pracę, ale także stażu i wolontariatu.

Obowiązek wprowadzenia nowych standardów musi być zrealizowany maksymalnie do 15 sierpnia 2024 roku. Za niesprawdzenie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i w Krajowym Rejestrze Karnym grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna zaczynająca się od 1000 zł.

Urząd Gminy Skrzyszów zaprasza przedstawicieli stowarzyszeń NGO z gminy na spotkanie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich. Odbędzie się ono 6 sierpnia o godz. 15:00 w budynku Urzędu Gminy w Skrzyszowie – sala narad, pokój 21.

Idź do oryginalnego materiału