Transpłciowa kobieta skazana za 2 gwałty trafi do więzienia dla mężczyzn w Szkocji

1 rok temu

Londyn — Transpłciowa kobieta, która zgwałciła dwie kobiety przed rozpoczęciem transformacji, nie zostanie osadzona w jedynym żeńskim więzieniu w Szkocji, powiedziała w czwartek pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon. 31-letnia Isla Bryson, wcześniej znana jako Adam Graham, została we wtorek skazana przez Sąd Najwyższy w Glasgow za zgwałcenie jednej kobiety w 2016 r., a drugiej w 2019 r.

Bryson, który podczas procesu twierdził, iż zdecydował się na zmianę płci w wieku 29 lat, podobno miał być przetrzymywany w więzieniu dla kobiet w Cornton Vale przed wydaniem wyroku w przyszłym miesiącu, wywołując powszechny gniew opinii publicznej.

Isla Bryson, 31 lat, wcześniej znana jako Adam Graham, przybywa do Sądu Najwyższego w Glasgow, Szkocja, 23 stycznia 2023 r. Andrew Milligan/PA Images/Getty

„Biorąc pod uwagę zrozumiałą troskę opinii publicznej i parlamentu w tej sprawie, mogę potwierdzić parlamentowi, iż ten więzień nie zostanie uwięziony w Cornton Vale” – powiedział Sturgeon zdecentralizowanemu parlamentowi Szkocji. „Mam nadzieję, iż daje to pewność opinii publicznej”.

Podczas postępowania sądowego Bryson twierdził, iż chciał zmienić płeć od czwartego roku życia i w tej chwili przyjmuje hormony i szuka operacji w celu całkowitej zmiany płci. Ale żyjąca w separacji żona Brysona, 31-letnia Shonna Graham, w wywiadach prasowych kwestionowała motywy decyzji swojego byłego partnera.

„Ani razu nie powiedział mi nic o poczuciu, iż jest w niewłaściwym ciele ani nic” – powiedziała Daily Mail of Bryson, opisując to jako „udawanie uwagi”.

Yvette Cooper, brytyjska minister spraw wewnętrznych gabinetu cieni, powiedziała w czwartek radiu BBC, iż „ten niebezpieczny gwałciciel nie powinien przebywać w więzieniu dla kobiet”.

„To proste i myślę, iż większość ludzi zgodziłaby się z tym” – powiedział Cooper.

Debata na temat praw osób transpłciowych w szkołach 02:17

Działacze, w tym politycy i ekspert ds. praw człowieka w ONZ, wyrazili zaniepokojenie przetrzymywaniem Brysona w więzieniu dla kobiet.

Jednak Fiona Cruickshanks, szef operacji i ochrony w szkockiej służbie więziennej (SPS), powiedziała wcześniej, iż „każda osoba transpłciowa, która zostaje przyjęta do aresztu, jest przyjmowana do zakładu, który pasuje do jej zidentyfikowanej płci.

„Jeśli pojedynczy więzień stwarza szczególne zagrożenie, można go usunąć i oddzielić od innych więźniów” – dodała.

Decyzja Sturgeona w tej sprawie pojawiła się, gdy kwestie transpłciowe znalazły się w centrum uwagi w Szkocji. Półautonomiczny szkocki rząd Sturgeona przyjął w zeszłym miesiącu przepisy ułatwiające ludziom samoidentyfikację swojej płci.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon w drodze na pytania pierwszego ministra w szkockim parlamencie, 26 stycznia 2023 r., w Edynburgu w Szkocji. Kena Jacka/Getty’ego

Zaledwie tydzień temu rząd Wielkiej Brytanii w Londynie, który ma wpływ na „zdecentralizowaną” administrację Szkocji w wielu sprawach, zablokował uchwalenie szkockiego prawa. Ustawodawstwo umożliwiłoby osobom w wieku 16 lat lub starszym zmianę oznaczenia płci w ich dokumentach tożsamości poprzez oświadczenie własne, eliminując potrzebę diagnozy medycznej dysforii płciowej.

Został okrzyknięty przełomowym projektem ustawy przez działaczy na rzecz praw osób transpłciowych i odróżni Szkocję od reszty Wielkiej Brytanii, gdzie do legalnej zmiany płci wymagana jest diagnoza medyczna.

Rząd brytyjski zablokował ustawę, argumentując, iż może ona podważyć prawa gwarantujące kobietom i dziewczętom jednopłciową przestrzeń – twierdzenie to zostało odrzucone przez zwolenników praw osób transpłciowych jako siejące strach.

Sturgeon, który popiera ustawę, obiecał zakwestionować weto rządu Wielkiej Brytanii w sądzie, nazywając to „głębokim błędem”.

Lider Szkockiej Partii Konserwatywnej, Douglas Ross, wydał oświadczenie nawiązujące do ustawy, mówiąc, iż zanim jeszcze została przyjęta, „gwałciciele już wykorzystują obowiązujące prawo… Nie powinniśmy ułatwiać im ataku kobiety.”

Kilka państw na całym świecie zalegalizowało samouznawanie płci, w tym sąsiad Wielkiej Brytanii, Republika Irlandii, a także Argentyna, Kanada, Nowa Zelandia, Dania i Islandia.

Source: www.cbsnews.com

Idź do oryginalnego materiału