Starcia na linii Izrael-Palestyna. Wystrzelono rakiety

1 rok temu

Dzisiaj (27 stycznia) rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety w kierunku Izraela, na co ten odpowiedział nalotami. Wczoraj z kolej siły izraelskie przeprowadziły nalot na obóz uchodźców w Dżaninie, na północy zachodniego brzegu.

Izraelskie wojsko podało informację, iż oba pociski wystrzelone ze Strefy Gazy zostały przechwycone przez izraelski system ochrony przeciwrakietowej tzw. Żelazną Kopułę.

Nowy skrajnie prawicowy rząd premiera Benjamina Netanjahu zobowiązał się do twardego kursu w polityce wobec palestyńskich bojowników. Dzisiejszy atak na Izrael był pierwszy w kadencji nowego rządu.

„Podkreślamy pilną potrzebę deeskalacji przez wszystkie strony, zapobieżenia dalszym ofiarom wśród ludności cywilnej i współpracy w celu poprawy sytuacji bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu”, powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

W przyszłym tygodniu do Izraela miał przybyć sekretarz stanu Antony Blinken, ale eskalacja na linii Izrael-Palestyna sprawia, iż być może wizyta zostanie odwołana, poinformował Departament Stanu.

Nalot na obóz w Dżaninie

Siły izraelskie przeprowadziły wczoraj (26 stycznia) operację w obozie uchodźców w Dżeninie. W wyniku tych działań zginęło co najmniej dziewięciu Palestyńczyków, w tym 61-letnia kobieta. Według ministra obrony Izraela Yoava Gallanta operacja wymierzona była w bojowników Islamskiego Dżihadu, którzy mieli przygotowywać zamach terrorystyczny w Izraelu.

Minister zdrowia Palestyny Mai al-Kaila stwierdziła również, iż wojska izraelskie wystrzeliły granaty z gazem łzawiącym w oddział pediatryczny miejscowego szpitala, a z powodu walk ratownicy mieli problemy by dotrzeć do wszystkich rannych.

Siły izraelskie stoczyły walkę z bojownikami palestyńskiego Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Obie organizacje potwierdziły, iż pomiędzy ich bojownikami, a siłami Izraela doszło do wymiany ognia.

Według izraelskiej organizacji praw człowieka B’tselem liczba Palestyńczyków zabitych w tym roku przez siły izraelskie wzrosła do 28. W zeszłym roku ofiar po stronie palestyńskiej było 150 – najwięcej od 2004 r.

Koniec umowy

Palestyna poinformowała również, iż w związku z działaniami Izraela, zrywa porozumienie o koordynacji bezpieczeństwa podpisane w 1993 r. w Oslo, podczas rozmów pokojowych, które doprowadziły do powstania Autonomii Palestyńskiej.

„W świetle powtarzających się aktów agresji przeciwko naszemu narodowi i łamaniu podpisanych porozumień, w tym dotyczących bezpieczeństwa, ogłaszamy, iż koordynacja bezpieczeństwa z izraelskim rządem okupacyjnym od dzisiaj przestaje istnieć”, poinformował prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Umowa ta została zawieszona w 2020 r., ale niedługo władze palestyńskie zdecydowały o jej wznowieniu. Jej funkcjonowanie bowiem w szczególności wpływa na transfer palestyńskich pacjentów do izraelskich szpitali.

Idź do oryginalnego materiału