Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Mieszkańcy Malborka oddali cześć rotmistrzowi

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
25 maja 2023 r. przypadała 75 rocznica zamordowania przez komunistów Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej w 1939 r., dobrowolnego więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego. Grupka mieszkańców Malborka oddała cześć rotmistrzowi przy pomniku poświęconym tej wybitnej postaci.

75 rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. W Malborku obok mostu jest pomnik

Krótka uroczystość odbyła się w czwartek (25 maja) przy pomniku rotmistrza Pileckiego, który znajduje się za Urzędem Miasta Malborka, w pobliżu Mostów im. Pileckiego. Pięć lat temu został tu postawiony z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jego prezes, Patryk Pawłowski przed złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przypomniał również, że w 2017 r. mieszkańcy Malborka uczestniczyli na warszawskich Powązkach w poszukiwaniu szczątków m.in. Witolda Pileckiego.

Obecnie trwa proces identyfikacji. Mam nadzieję, że niedługo będzie można ogłosić, że doczesne szczątki pana rotmistrza zostaną zidentyfikowane i pochowane tak godnie, jak pochowaliśmy pana majora „Łupaszkę”, „Inkę”, „Zagończyka” i wielu innych żołnierzy wyklętych i działaczy polskiego państwa podziemnego – mówił przy pomniku Patryk Pawłowski.

CZYTAJ: Tablica na cześć Witolda Pileckiego stanęła przy mostach na Nogacie w Malborku

Głos zabrał również Krzysztof Łaszuk, który w czasie stanu wojennego był więziony w tym samym więzieniu, w którym zamordowano „Inkę”, czyli przy Kurkowej w Gdańsku.

- Pierwszy raz o rotmistrzu Pileckim dowiedziałem się w 1982 roku. Właśnie w Gdańsku przy ul. Kurkowej, kiedy sąd Marynarki Wojennej w Gdyni skazał mnie na rok i sześć miesięcy za kolportaż ulotek. Miałem wtenczas 20 lat. W tych czasach o Pileckim nie można było mówić głośno, o „Ince” nie można było mówić głośno, za to też można było trafić do więzienia. Dzisiaj możemy w wolnym kraju mówić o rotmistrzu, o bohaterze światowym, że dzięki jego ofiarności Polska jest wolna. Skąd brał siły rotmistrz Pilecki? Kiedy w czasie uwięzienia przyszła do niego żona, on powiedział:>> „Kup dzieciom książeczkę małą pt. „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis, to da wam siły<< – mówił Krzysztof Łaszuk.

Właśnie książeczkę „O naśladowaniu Chrystusa" Witold Pilecki miał ze sobą w celi więzienia przy Rakowieckiej, gdzie oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci 25 maja 1948 r. Dokładnie ten egzemplarz w środę (24 maja 2023 r.) Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała do zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki