Iwona Wieczorek odnaleziona? Zastanów się, zanim klikniesz. Ciekawość może mieć poważne konsekwencje

Internetowi oszuści nie dają za wygraną. Tym razem, aby uzyskać dostęp do danych i kont użytkowników mediów społecznościowych, wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek. Trzeba zachować czujność, bo ciekawość może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Głośna sprawa Iwony Wieczorek, która zaginęła latem 2010 roku w Sopocie, stale powraca. 19-latka wracała w nocy z 16 na 17 lipca z imprezy w jednym z tamtejszych klubów do swojego domu na osiedlu Jelitkowski Dwór w Gdańsku, jednak nigdy do niego nie dotarła. Mimo śledztwa nie została odnaleziona, a teraz ten fakt postanowili wykorzystać oszuści.

Zobacz wideo Nagranie z monitoringu dot. sprawy Iwony Wieczorek. Ostatnie chwile przed zaginięciem

Sprawa Iwony Wieczorek. Cyberprzestępcy twierdzą, że została odnaleziona

Jak podaje portal CyberRescue, w ostatnim czasie na Facebooku pojawiły się podejrzane posty, które nawiązują do tematu zaginięcia Iwony Wieczorek. Jest to sprawka oszustów, którzy za ich pomocą chcą uzyskać dostęp do kont użytkowników. We wpisach informują o tym, że 19-latka została odnaleziona, a w opisie znajduje się link, pod którym zainteresowani mają znaleźć więcej informacji. Po kliknięciu w odnośnik użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę Radia RMF FM, która łudząco przypomina tę prawdziwą. Tam można uzyskać dostęp do dalszej części artykułu rzekomo zawierającego szokujące szczegóły, takiej jak "nagranie z miejsca zbrodni". Aby je zobaczyć, należy potwierdzić swój wiek, co wymaga również zalogowania się do Facebooka, czyli podania swojego loginu i hasła. Właśnie w ten sposób dane trafiają w ręce oszustów

Oszuści wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek. Można stracić swoje dane i konto na Facebooku

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że po zalogowaniu użytkownicy nie otrzymują dostępu do żadnych sensacyjnych informacji. Według serwisu Cyber Rescue jedyne, co się dzieje, to utrata facebookowego profilu. Powstaje również ryzyko kradzieży tożsamości. Gdy oszuści przejmą konto, mogą mieć wgląd do wszelkich informacji na temat danej osoby i między innymi publikować niechciane treści oraz próbować wyłudzić pieniądze od bliskich znajomych czy rodziny. Właśnie dlatego zachowanie czujności jest tak ważne. Co zrobić, aby nie narazić się na problemy? Unikać podejrzanych linków oraz logowania poprzez jakiekolwiek strony zewnętrzne. Fałszywe posty warto zgłaszać administratorowi, a w przypadku stron internetowych ważna jest weryfikacja ich adresu URL, by mieć pewność, że jest to autentyczne i bezpiecze źródło. Jeśli podejrzewamy, że nasze dane mogły zostać wykradzione, powinniśmy natychmiast zmienić hasło, wylogować się z pozostałych urządzeń i dodatkowo włączyć weryfikację dwuetapową.

Dzięki szybkiej reakcji możemy ochronić nie tylko siebie, ale i innych użytkowników. Każdy przejęty przez cyberprzestępców profil, jest zagrożeniem

- czytamy w CyberRescue.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Umiesz rozpoznać fałszywe posty i strony?
Więcej o:
Copyright © Agora SA