Oszuści wykorzystują tragiczną sprawę Iwony Wieczorek. Nie, nie została odnaleziona

Sprawa Iwony Wieczorek od kilkunastu lat pozostaje nierozwiązana, nadal jednak wywołuje silne emocje. Wykorzystać je postanowili internetowi przestępcy, którzy, podszywając się pod znaną stację radiową, rozsyłają informacje o rzekomym odnalezieniu dziewczyny, by wyłudzać dane.

Sprawa Iwony Wieczorek do dziś nie została rozwiązana. Mimo to cyberprzestępcy nie wahają się żerować na tragedii, do której doszło kilkanaście lat temu. Wykorzystując popularność tematu, publikują w internecie niezgodne z prawdą informacje o odnalezieniu dziewczyny, których celem jest wyłudzanie danych innych użytkowników.

Zobacz wideo Wołomiński gang samochodowy rozbity przez grupę ORZEŁ

Sprawa Iwony Wieczorek. Oszuści internetowi wykorzystują tragedię

Jak przestrzega we wpisie z 22 kwietnia strona CyberRescue, cyberprzestępcy publikują fałszywe posty dotyczące odnalezienia Iwony Wieczorek. W opisie zawarte są makabryczne szczegóły, a także link, pod którym mamy rzekomo znaleźć więcej informacji. "Po kliknięciu odnośnika jesteśmy kierowani na stronę podszywającą się pod Radio RMF" - czytamy we wpisie. "Znajoma szata graficzna skutecznie przekonuje nas, że trafiliśmy na właściwą witrynę. Możemy przeczytać dalszy ciąg artykułu, a nawet obejrzeć nagranie z 'miejsca zbrodni'. Żeby uzyskać dostęp do tej 'treści', musimy jedynie potwierdzić nasz wiek, co wiąże się z wpisaniem naszego loginu i hasła do profilu na Facebooku" - opisuje CyberRescue.

Autorka wpisu podkreśla, że poprzez udostępnianie tych danych narażamy się na kradzież tożsamości i utratę kontroli nad kontem. Nasz profil może zostać przejęty, a oszuści "wykorzystają go do rozsyłania spamu, publikowania niechcianych treści czy nawet wyłudzania pieniędzy od znajomych". CyberRescue dodaje, by w takich sytuacjach:

  • nigdy nie podawać danych logowania;
  • sprawdzać adres URL strony internetowej, by upewnić się, że chodzi o prawdziwy portal;
  • zgłaszać fałszywe posty administratorom serwisu.

Ponadto jeżeli dojdzie do sytuacji, w której podejrzewamy, że padliśmy ofiarą tego rodzaju oszustwa, jak najszybciej powinniśmy zmienić hasło logowania do konta na Facebooku, wylogować się z pozostałych urządzeń i włączyć weryfikację dwuetapową.

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Sprawa do dziś pozostaje nierozwiązana 

Jak przypominaliśmy w zeszłym roku przy okazji premiery serialu poświęconemu tej sprawie na Netfliksie, Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Maturzystka umówiła się ze znajomymi na wyjście na miasto. W klubie "Dream Club" mieszczącym się w "Krzywym Domku" na ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie nastolatka miała pokłócić się ze znajomymi, a następnie samotnie opuścić dyskotekę około godziny 3 nad ranem. Później ruszyła na piechotę do domu. Kamera monitoringu zarejestrowała ją ostatni raz o godzinie 4.12 przy wejściu na plażę w Jelitkowie w Gdańsku, niedaleko od miejsca jej zamieszkania. Potem ślad po dziewczynie zaginął.

Czy uważasz, że sprawa Iwony Wieczorek zostanie rozwiązana?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.