Pablo Escobar jako znak towarowy? Jest wyrok unijnego sądu

Imię i nazwisko Pablo Escobar nie mogą zostać zarejestrowane jako unijny znak towarowy - orzekł Sąd Unii Europejskiej. Uznał bowiem, że odbiorcy będą kojarzyć to imię i nazwisko z handlem narkotykami i narkoterroryzmem.

Publikacja: 17.04.2024 10:13

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Foto: PAP/EFE

Sprawa dotyczyła spółki Escobar Inc., z siedzibą w Puerto Rico (Stany Zjednoczone), która we wrześniu 2021 roku wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług.

Kim był Pablo Escobar

Przypomnijmy, iż Pablo Escobar był szefem kolumbijskiej mafii kokainowej. Jednym z najbogatszych (jego majątek szacowano na 5 miliardów dolarów) i najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Jak pisała na łamach "Rzeczpospolitej" Małgorzata Piwowar zyskał złą sławę bezlitosnego terrorysty: zlecał zamachy bombowe nawet na szkoły i centra handlowe. Na jego rozkaz zgładzono około 10 tysięcy ludzi. Setki razy wymykał się organom ścigania, bo w ukrywaniu się pomagali mu niemal wszyscy Kolumbijczycy – jedni ze strachu, inni z podziwu. Potrafił być wspaniałomyślny – budował stadiony piłkarskie, osiedla mieszkalne i rozdawał pieniądze. 2 grudnia 1993 r. Pablo Escobar zginął na dachu domu, który przez ostatnie kilka tygodni życia był jego kryjówką w Medellin.

Sąd: więcej skojarzeń ze zbrodniami, niż dobrymi uczynkami

EUIPO uznało, że taki znak towarowy byłby sprzeczny z porządkiem publicznym i z dobrymi obyczajami, dlatego odmówiło jego rejestracji. Uzasadnienie swojej decyzji urzędnicy oparli na sposobie postrzegania właściwym dla odbiorców hiszpańskich, ponieważ ze względu na powiązania między Hiszpanią a Kolumbią odbiorcy ci najlepiej znają historię Pabla Escobara.

Spółka zaskarżyła tę odmowę do Sądu Unii Europejskiej, ale ten przyznał rację urzędnikom EUIPO.

Zdaniem Sądu EUIPO mogło oprzeć się w swojej ocenie na sposobie postrzegania racjonalnych Hiszpanów, cechujących się przeciętnym progiem wrażliwości i tolerancji oraz kierujących się niepodzielnymi i powszechnymi wartościami, na których opiera się Unia Europejska (godność ludzka, wolność, równość i solidarność, a także zasady demokracji i państwa prawnego oraz prawo do życia i integralności fizycznej). Jak wyjaśniono, osoby te kojarzą imię i nazwisko Pabla Escobara w większym stopniu z handlem narkotykami i z narkoterroryzmem, a także z wynikającymi z nich zbrodniami i cierpieniem, aniżeli z jego ewentualnymi dobrymi uczynkami na rzecz ubogich w Kolumbii. - Taki znak towarowy będzie zatem postrzegany jako sprzeczny z wartościami i podstawowymi normami moralnymi wyznawanymi przez przeważającą część społeczeństwa hiszpańskiego" - podsumował sąd.

Wyrok Sądu w sprawie T-255/23 | Escobar/EUIPO (Pablo Escobar)

Czytaj więcej

Znak towarowy nie może zawierać symbolu marihuany. Czy aby na pewno?

Sprawa dotyczyła spółki Escobar Inc., z siedzibą w Puerto Rico (Stany Zjednoczone), która we wrześniu 2021 roku wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług.

Kim był Pablo Escobar

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?