Informacje o działaniach Straży Granicznej

Przedstawiamy poniżej Garść informacji z działalności Straży Granicznej. To działania, jakie nasi funkcjonariusze podejmowali w trakcie minionego tygodnia.

04.03.2024

Pracowity weekend na granicy

W pierwszych dniach marca (1-3) br. 151 cudzoziemców usiłowało nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Kilkudziesięciu z nich na widok polskich patroli wycofało się w głąb Białorusi.
W piątek do Polski nielegalnie usiłowało przedostać się 21 osób, w sobotę 53, natomiast w niedzielę 77. Zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowane zostały w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Białowieży, Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych.  Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży migranci usiłowali między innymi sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa.  

Od początku 2024 roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali ponad 590 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Odzyskano skradzionego forda
 
Wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy SG ze Świecka zatrzymał Polaka podejrzanego o kradzież samochodu na terytorium Niemiec. Szacunkowa wartość odzyskanego pojazdu to blisko 100 tys. zł.
W piątek (1 marca) funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, na autostradzie A2, wytypowali do kontroli drogowej jadącego od strony Niemiec osobowego forda na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 33-letni Polak, który do kontroli okazał jedynie swój dowód osobisty. Oświadczył ponadto, że nie posiada żadnych dokumentów pojazdu, nie potrafił również wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w jego posiadanie. Ustalono, że zatrzymany do kontroli Ford Kuga miał założone niemieckie tablice rejestracyjne, których numery figurowały w systemach jako należące do innego pojazdu. Ponadto w trakcie przeszukania samochodu znaleziono niemieckie tablice rejestracyjne auta. Okazało się, że zatrzymany przez funkcjonariuszy ford został w tym samym dniu skradziony na terytorium Niemiec. 33-latka zatrzymano i po zakończeniu czynności służbowych przekazano słubickim policjantom. Za kradzież samochodu usłyszy prokuratorskie zarzuty. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi słubicka policja.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole SG. 42 studentów złożyło ślubowanie

W poniedziałek, 4 marca, w auli Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie odbyła się pierwsza w historii szkoły inauguracja roku akademickiego.
Uroczystość swoją obecnością uświetnił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek. Na akademii byli również obecni: Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan wraz z  zastępcą gen. bryg. SG Wioletą Gorzkowską oraz komendanci oddziałów, ośrodków szkolenia Straży Granicznej i dyrektorzy biur i zarządów Komendy Głównej Straży Granicznej. Wyższa Szkoła SG gościła także w tym dniu Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Służby Ochrony Państwa, komendantów i dowódców jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej oraz Centrum Szkolenia i Doskonalenia Policji Federalnej w Neustrelitz, a także parlamentarzystów ziemi koszalińskiej oraz przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe.

Gośćmi szczególnymi podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego byli rektorzy, prorektorzy i pracownicy naukowi Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Akademii Pożarniczej, Akademii Policji w Szczytnie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Wymiaru Sprawiedliwości - uczelni, które na co dzień współpracują z Wyższą Szkołą Straży Granicznej, a także Prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.

Najważniejszym punktem uroczystości było ślubowanie 42. nowo przyjętych w poczet studentów funkcjonariuszy i symboliczny akt ich pasowania. Po raz pierwszy w murach uczelni wybrzmiał „Gaudeamus igitur” - hymn studencki, który został gościnnie wykonany przez chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”.

Akademię uświetniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Wykład inauguracyjny pt.: „Straż Graniczna. Instytucja i ludzie” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Niedźwiedzki prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakładzie badań nad zmianami społecznymi w Europie.

05.03.2024

Dwoje oszustów w rękach funkcjonariuszy SG

Strażnicy graniczni z placówki we Wrocławiu-Strachowicach wczoraj, 4 marca, zatrzymali młodego mężczyznę, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za oszustwa internetowe oraz kobietę, poszukiwaną także za oszustwa.
Funkcjonariusze z Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach wylegitymowali na terenie miasta obywatela Polski, który (jak się okazało) był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości Europejskim Nakazem Aresztowania. Po potwierdzeniu aktualności zlecenia poszukiwań 29-latka zatrzymano i doprowadzono do wrocławskiego aresztu śledczego.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

W tym samym dniu funkcjonariusze SG, podczas kontroli granicznej samolotu rejsowego z Wielkiej Brytanii, zatrzymali 50-letnią Polkę, która miała zasądzoną karę pozbawienia wolności z uwagi na niezapłaconą karę grzywny. Po uregulowaniu ciążących na niej zaległości kobieta mogła kontynuować podróż.

06.03.2024

Na granicy polsko-białoruskiej
 
Ostatnie dwie doby na polsko-białoruskiej granicy to 105 prób jej nielegalnego przekroczenia. Kilkadziesiąt osób na widok polskich patroli ochraniających granicę wycofało się w głąb Białorusi.
W poniedziałek (4 marca) odnotowano 68 zdarzeń związanych z nielegalną migracją, natomiast w wtorek (5 marca) takich przypadków było 37.

Migranci na terytorium Polski usiłowali nielegalnie dostać się na odcinku ochranianym przez Placówki SG w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży 23 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć graniczną przez rzekę graniczną Przewłoka.

Od początku 2024 r. polsko-białoruską granicę nielegalnie usiłowały pokonać osoby pochodzące z 10 różnych państw.

Ukryła papierosy na łące
 
Funkcjonariusze z Placówki SG w Gołdapi zabezpieczyli blisko 115 tys. sztuk papierosów bez akcyzy, wartych 94 tys. zł, które próbowała ukryć na jednej z łąk w pow. ełckim 54-letnia kobieta.
W poniedziałek, 4 marca, funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli zaparkowanego na poboczu jednej z dróg w powiecie ełckim osobowego seata. Kobieta, kierowca auta, stała na łące w pobliżu samochodu. Okazało się, że próbowała na niej ukryć (w różnych miejscach) papierosy bez polskiej akcyzy. Część wyrobów tytoniowych różnych marek, schowała w foliowe, czarne worki i zdążyła przykryć trawą. Kolejne znaleziono także w jej samochodzie. Mieszkanka powiatu ełckiego za posiadanie nielegalnych papierosów poniesie odpowiedzialność karno-skarbową.

Nielegalnie przez polsko-litewską granicę
 
Wczoraj (5 marca ) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-litewską granicę.
Funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie, podczas kontroli autobusu rejsowego relacji Wilno-Warszawa, ujawnili cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę z Litwy do Polski. Mężczyzna, obywatel Kamerunu, okazał do kontroli ważny paszport wraz z łotewską wizą, której ważność upłynęła 31.07.2023 r. W związku z tym, że nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego przekroczenia granicy naszego państwa, wydano mu decyzję zobowiązującą go do powrotu do kraju pochodzenia.

Wczoraj również, funkcjonariusze PSG w Rutce-Tartak, w miejscowości Budzisko skontrolowali pojazd marki Kia. Kierowca, obywatel Azerbejdżanu, jest w trakcie trwania procedury o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Polski. Ujawniono, że podczas trwania tej procedury opuścił terytorium naszego kraju, a ponownie wjeżdżając do Polski przekroczył granicę wbrew przepisom. Cudzoziemcowi wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia.

Obaj cudzoziemcy otrzymali zakaz wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 6 miesięcy.

(Źródło: Straż Graniczna / Oprac. Karol Kundzicz)

Źródła:

Straż Graniczna

Autor: Portal DzienDobryBiałystok.pl

Reklama

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Informacje o działaniach Straży Granicznej. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Ostatnie video - filmy na ddb24.pl




Reklama
Reklama
Reklama