Czerwony Półksiężyc: 8 zabitych, 58 zaginionych po katastrofie statku u wybrzeży Libii

1 rok temu

CAIRO (AP) – Łódź przewożąca migrantów udających się do Europy wywróciła się u wybrzeży Libii, zabijając co najmniej osiem osób, podczas gdy 58 innych wciąż zaginęło, powiedział w środę krajowy Czerwony Półksiężyc.

Tawfik al-Shukri, rzecznik libijskiego Czerwonego Półksiężyca, powiedział, iż wrak statku miał miejsce we wtorek u wybrzeży śródziemnomorskiego miasta Garabulli, około 60 kilometrów (37 mil) na wschód od stolicy Trypolisu.

Powiedział, iż łódź przewoziła co najmniej 150 migrantów, z których 84 przeżyło i zostało zabranych do rządowych ośrodków detencyjnych dla migrantów.

Al-Shukri powiedział, iż wszyscy zmarli, którzy zostali odzyskani, byli mężczyznami. Udostępnił zdjęcia rzekomo pokazujące pracowników w mundurach Czerwonego Półksiężyca pakujących czarne worki na ciała z Morzem Śródziemnym w tle.

Libia stała się w ostatnich latach dominującym punktem tranzytowym dla migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu próbujących przedostać się do Europy. Bogaty w ropę kraj pogrążył się w chaosie po powstaniu wspieranym przez NATO, które obaliło i zabiło wieloletniego autokratę Moammara Kaddafiego w 2011 roku.

Wtorkowy wrak był ostatnią tragedią morską w środkowej części Morza Śródziemnego, kluczowej trasie dla migrantów.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ONZ w 2023 r. co najmniej 17 migrantów zginęło, a 18 innych zaginęło u wybrzeży Libii na dzień 21 stycznia. Według IOM w tym roku przechwycono i zawrócono do Libii ponad 1100 migrantów.

Według IOM w zeszłym roku co najmniej 529 migrantów zginęło, a 848 innych zaginęło u wybrzeży Libii, a ponad 24 680 zostało przechwyconych i zawróconych do kraju ogarniętego chaosem.

Handlarze ludźmi w ostatnich latach skorzystali na chaosie w Libii, przemycając migrantów przez długie granice tego kraju z sześcioma narodami. Migranci są następnie pakowani na źle wyposażone statki, w tym pontony, i wyruszają w ryzykowne rejsy morskie.

Ci, którzy zostali przechwyceni i zawróceni do Libii, są przetrzymywani w rządowych ośrodkach detencyjnych, w których dochodzi do nadużyć, w tym pracy przymusowej, pobić, gwałtów i tortur – praktyk, które według śledczych zleconych przez ONZ są równoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości.

Nadużyciom często towarzyszą próby wyłudzenia pieniędzy od rodzin, zanim migranci będą mogli opuścić Libię na łodziach przemytników.

Source: news.yahoo.com

Idź do oryginalnego materiału